Evenimente expoziționale 2021

22 Jun, 2021
Î ncepând cu 23 iunie 2021, de la ora 10:00, de Ziua Olimpică, la Casa Sfatului din Brașov, va avea loc deschiderea oficială a expoziției de patrimoniu sportiv ,,CITIUS, ALTIUS, FORTIUS! Secvențe din istoria sportului românesc” , în prezența președintelui Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu. E xpoziția temporară este realizată de Muzeul Județean de Istorie Brașov , în parteneriat cu Asociația ESCU, Muzeul Sportului (București) și Agenția Națională de Presă AGERPRES , cu sprijinul Consiliului Județean Brașov, CORESI Shopping și MODAROM. P iesele prezentate la etajul Casei Sfatului din Brașov provin de la campioni olimpici, mondiali și europeni, o parte din ei încă în activitate, dar și de la 12 federații sportive și două cluburi sportive: Federația Română de Atletism, Federația Română de Box, Federaţia Română de Bob şi Sanie, Federația Română de Canotaj, Federația Română de Fotbal, Federația Română de Hochei pe gheață, Federația Română de Lupte, Federația Română de Oină, Federația Română de Rugby, Federația Română de Schi Biatlon, Federația Română de Scrimă, Federația Română de Tenis de masă, CS Dinamo București și CS Olimpia București . E xpoziția va rămâne deschisă la Casa Sfatului până în septembrie 2021.
06 May, 2021
A patra ediție a nonconformistului muzeu Made in RO dedicat publicității și brandurilor românești , de care s-au bucurat deja peste 35.000 de vizitatori , va avea un format special anul acesta, fiind organizată ca o caravană expozițională în trei orașe din țară, respectiv la Palas Mall, în Iași (19-27 mai), la Iulius Town, Timișoara (1-13 iunie) și la Iulius Mall, în Cluj-Napoca (1-14 octombrie) , între orele obișnuite de funcționare a centrelor comerciale, respectiv 10.00-21.00 . Intrarea este gratuită. Mii de exponate vor introduce vizitatorii într-o călătorie nostalgică și plină de umor în ultimii 150 de ani de creație publicitară și mărci care au făcut istorie în viața cotidiană!
De către Valentin Avram 05 Apr, 2021
În perioada 9-25 aprilie , la Mega Mall , bucureștenii pot descoperi istoria participării României la Jocurile Olimpice prin intermediul obiectelor, imaginilor și al poveștilor aparținând marilor campioni ai țării. „Mega Expoziția România la Jocurile Olimpice”, organizată de Asociația ESCU , în parteneriat cu Mega Mall și cu sprijinul Muzeului Sportului , al sportivilor medaliați și al colecționarilor, are în prim plan cultura sportivă în România, din antebelic și până în prezent. Sute de obiecte de colecție, printre care medalii și cununi cu lauri autentice, echipamente ale sportivilor, imagini și articole de arhivă așteaptă să fie descoperite de către privirile curioase ale vizitatorilor, la nivelul 1 în Mega Mall (zona Peek & Cloppenburg). Accesul la expoziție este gratuit, iar respectarea tuturor măsurilor de protecție este obligatorie. Sportivii noștri vor străluci din nou și își vor spune povestea, în așteptarea debutului Olimpiadei de la Tokyo, din vara acestui an.
De către Muzeul Publicitatii 08 Feb, 2021
București – În luna lui Cupidon, Mega Mall , în parteneriat cu Asociația ESCU , îi invită pe bucureșteni să descopere cele mai seducătoare și romantice povești și dovezi de iubire din România ultimilor 100 de ani. Expoziția „Povești de iubire”, dedicată îndrăgostiților și tuturor romanticilor, va fi deschisă între 12-28 februarie în zona Peek and Cloppenburg (etaj 1) și îi va purta pe vizitatori într-o călătorie în istoria intimă a României. Tot aici, curioșii vor avea ocazia să-și facă fotografii la un panou stilizat cu expresia „Te iubesc” scrisă în peste 100 de limbi din toată lumea. Accesul este gratuit , iar purtarea măștii de protecție și respectarea măsurilor de distanțare fizică sunt obligatorii.